Možnosti izvedbe:
Izpise lahko napravimo na različne materiale (cerada, nalepka, PopUp, RollUp, banner, papir, foto papir, nalepka, prosojna nalepka, avtomobilska nalepka, Blockout, fabric, tekstil,...) in jih po potrebi dodatno zaščitimo s plastifikacijo (laminiramo). Pri solventnem tisku (trdi, pravi solvent), ki ga nudimo, laminiranje načeloma ni potrebno, razen v primeru lepšega izgleda (mat, sijaj plastika), zaščite proti močnim topilom (alkohol), zaščite proti močnem in intenzivnem drgnenju, kar sicer lahko poškoduje tudi laminat, razen močnejših laminatov, ki zdržijo večje obremenitve.
Lastnosti tiskalnika:
- Največja širina materiala je 152 cm, največja širina tiska je 150 cm. Dolžina tiska je omejena na dolžino role.
- Ločljivost tiska je od 360 x 360 dpi do 2880 x 2880 dpi. V praksi se največ uporablja 360 x 540 dpi, ki je zaradi variabilne pike vsaj tako ali celo bolj natančen kot pri konkurenčnih tiskalnikih npr. 720 x 720 dpi. Za zelo zahtevne izpise (manjše plakate) lahko tiskamo s 720 x 720 dpi, s še večjo ločljivostjo pa le redko oz. na željo naročnika. Enostavno ni potrebe za to. Visoko oz. višjo kvaliteto dosežemo z več prehodi med tiskanjem.
Grafična priprava:
- Uporabljajte programe Ilustrator, Freehand, QuarkXPress, Pagemaker, Photoshop ali InDesign, manj zaželjene pa so nekatere verzije CorelDraw-a, ki so manj natančne (to se sicer pozna le pri sestavljenih printih, npr. v več panelov, ipd).
- Pripravite celotno podobo čimbolj natančno in preverite skupno dolžino in višino (numerična določitev).
Če delate pripravo za velik format v pomanjšanem merilu, morate biti še toliko bolj natančni, saj se pri npr. 10x povečanju, povečajo tudi napake! V tem primeru upoštevajte tudi potrebno velikost fotografij za povečavo.
- Dodatki za porezavo, če je tiskano v živ rob (več možnosti)
a) Lahko dodate križe za porezavo in dodate npr.: 1-3 mm za porezavo. Priložen podatek o velikosti križev nam omogoči, da natančno prekontroliramo dimenzijo pred tiskom. b) Lahko enostavno naredite za nekaj mm večjo datoteko in nam sporočite, koliko mora biti neto obrezan format. c) Lahko pa napravite natanko 1:1, brez dodatka za porezavo in bomo pri nas raztegnili grafiko (neproporcionalno) za 1 mm na vsako stran za porezavo.
Opomba (zgolj v vednost):
Izpis po dolžini zaradi korekcije pomika na stroju (mediacomp) ni vedno 100,00% natančen – lahko včasih odstopa tudi za nekaj milimetrov. Obrežemo ga na format.
Priporočena ločljivost
Odvisno, kakšna je fotografija; več detajlov, črt in kontur ima, bolj je priporočljivo, da je večja. Lahko je večja, kadar gre za manjši format tiska in želite foto kvaliteto detajlov. V spodnji tabeli so navedene ločljivosti dpi (dot per inch) za fotografije pri končni velikosti (1:1):
Format / ločljivost
< A3 (30 x 42 cm) = 300 – 600 dpi
B2 (50 x 70 cm) = 150 – 200 dpi
1 x 1 m = 75 – 150 dpi
2 x 2 m = 50 – 100 dpi
> 3 x 3 m = 35 – 100 dpi
- Datoteka mora biti v CMYK barvnem sistemu Lahko tudi Pantone, vendar to označite. Lahko pa Pantone elemente pretvorite v CMYK po njihovi lestvici. Nekatere Pantone barve je težje doseči – saj so daleč izven CMYK barvnega prostora; če so ti elementi vektorski nam pomaga, saj lahko v (PDF ali EPS) datoteki označimo barvo na vseh elementih in jo prilagodimo.
Opomba:
- Barvni prehodi: če uporabljate barvne prehode (‘ferlaufe’, po domače), nastavite pri izvozu: čimveč korakov za prehod (to opcijo ima zelo dobro CorelDraw) ali pa pri zahtevnih bitmap prehodih (v Photoshopu) dodate Add Noise v vrednosti 5 do 20. Prehode printer naredi zelo lepo, brez stopničk.
Črna barva in odtenki sivine
Kadar želite doseči zelo globoko črnino, jo mešajte s cyan, magento in yellow (zadošča npr.: C65 M50 Y50 K100 – višjih vrednosti ni potrebno dajati, še posebej zaradi hitrejšega sušenja barve. Sivi odtenki so tudi sicer najlepši in popolnoma enakomerni, če so mešani po CMYK barvni lestvici in niso samo iz črne (K).
Posebni odtenki
Kadar vaša stranka želi poseben odtenek, ga lahko v RIP-u zamenjamo in "ulovimo", vendar to velja le za tiste odtenke, ki so na vektorskih elementih. Barvnih prehodov na ta način ni moč spreminjati.
Curves, contrast, levels ipd.
Celotni datoteki za tisk lahko spremenimo omenjene vrednosti in jih načeloma vedno shranimo. POZOR: te nastavitve se nanašajo na celotno datoteko. Vsekakor je potreben testni izpis in potrditev naročnika.
- Datoteka za print in korekcija barv: Izvozite v format EPS, PS, PDF, TIFF, BMP ali JPG (max. kvaliteta). Napravite barvni izpis z vsemi označbami in ga priložite k CD/DVD (format za PC!). Če pošiljate po elektronski pošti ali na ftp strežnik lahko priložite JPG sliko v pomanjšani velikosti za predogled. Če želite, da so barve natančno take, kot izvirnik, pridite potrditi testni izpis (navadno to ni potrebno).
Postopek naročila:
1. Na naročnikovo željo lahko napravimo testni izpis za korekturo pred tiskom in testni izpis za kontrolo ločljivosti.
2. Naročnik potrdi tesni izpis (ter ga uskladi z nami v kolikor želi drugačne nastavitve barv).
3. Izpis (običajna hitrost za vrhunski/kakovosten tisk je npr.: 3 do 6 m2/uro).
Sušenje izpisa. Izpis je na dotik suh takoj. Za kvalitetno dodelavo (šivanje, robljenje, plastificiranje, kaširanje) pa je zelo priporočljivo, da se barva popolnoma posuši (12-24 ur). Odvisno tudi od nanosa barve in materiala.
Rok izdelave:
Izpis izdelamo takoj ali v roku 24 ur. Več časa pa je potrebno za dodelavo, npr.: plastificiranje/laminiranje, kaširanje, obrez, montaža. Pred določitvijo roka se posvetujte z nami.
|